niedziela, 22 września 2019

Podczas wtorkowych zajęć naszego koła wyszukiwaliśmy informacji o leżących najbliżej naszej wsi miejscowościach. Emil i Oliver znaleźli informacje o Leśniakach, Julia, Martynka i Emilka wyszukały informacje o Gołuchowicach, Wojkowicach Kościelnych , Diewkach, Czekance, Piwoni, Słowiku, Brudzowicach. Radek podał nam informacje  o Siewierzu. Oczywiście najbardziej pomocna była Wikipedia za którą cytujemy:
 

Znalezione obrazy dla zapytania Leśniaki"Leśniaki --Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1787 r. W tamtym czasie Leśniaki były osadą leśną. W latach 1864 -1955 miejscowość znajdowała się w granicach administracyjnych gminy Pińczyce, a następnie Gromady Leśniaki. Leśniaki weszły w skład Gminy Siewierz 1 stycznia 1973r. po zlikwidowaniu Gromadzkich Rad Narodowych. Wieś posiada sieć wodociągową, gazociągową i telefoniczną. We wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich.
Sołectwo Leśniaki leży w północnej części województwa śląskiego, w powiecie będzińskim. Administracyjnie miejscowość jest jednym z 10 sołectw wchodzących wraz z miastem Siewierz w skład Gminy Siewierz. Leśniaki usytuowane są w północno wschodniej części gminy. Miejscowość graniczy od zachodu z sołectwem Żelisławice, od północy z Gminą Myszków, natomiast od wschodu z Gminą Poręba. Sołectwo Leśniaki  leży ok. 40 km od Katowic, 47 km od Częstochowy, 35 km od Tarnowskich Gór, 28 km od Będzina, 15 km od Zawiercia, 9 km od Zalewu Przeczycko-Siewierskiego i 6 km od Myszkowa. Sołectwo zlokalizowane jest wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 793 Siewierz – Myszków, co zapewnia w miarę dobre skomunikowanie miejscowości z częścią miejską gminy, sołectwem Leśniaki oraz miastem Myszków. Leśniaki odznaczają się wysokimi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. Na terenie miejscowości występuje wiele gatunków roślin chronionych oraz rodzajów zwierząt będących pod ochroną. Chlubą miejscowości są białe bociany, które spośród miejscowości sąsiednich wybrały sobie właśnie Leśniaki na własny dom. Leśniaki oprócz dostępu do obszarów leśnych (od strony wschodniej) bogatych w wiele gatunków grzybów (jadalnych) i owoców leśnych mogą się pochwalić dobrej jakości powietrzem atmosferycznym i czystą wodą. Powierzchnia: 2,07 km2 . Mieszkańcy: 377 os. (na dzień 19.06.2019 r. Sołtys: Zofia Machura , Rada sołecka: Katarzyna Ziętek, Grażyna Nowak, Teresa Lachór, Dariusz Katryniak
Gołuchowice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Siewierz.Wieś biskupstwa krakowskiego w księstwie siewierskim w końcu XVI wieku[1]W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Goluchowycze wymienia w latach (1470-1480Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis.
 Dziewki – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Siewierz.W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Dzewki wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[2]. Jako właściciela kronikarz podaje Mikołaja Mirzowskiego herbu Gryf.

Znalezione obrazy dla zapytania Piwoń 

Piwoń - miejscowość w północnej części powiatu będzińskiego, obecnie dzielnica Siewierza, przy drodze wojewódzkiej DW-793.

Nazwy miejscowości: Miejscowość występowała pod nazwami: Kuźnica Piwońska i Piwonia (obecnie również spotykana nazwa).



 Słowik-wieś położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Siewierz.W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.
Na Słowiku obecnie mieszka około: 100 osób(w ty 5 rodzin z Bułgarii)

Słowik leży pomiędzy:Żelisławicami, Pińczycami i Dziewkami.  
 Czekanka – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie SiewierzW latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. Przez Czekankę przepływają: rzeczka Smuta oraz Czarna Przemsza. Charakter rolniczo-działkowy. Czekanka jest miejscowością bardzo małą, to też nie posiada żadnych budynków użyteczności publicznej. Na trasie przejazdu głównej drogi znajduje się sklep.


Brudzowice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim w powiec
ie będzińskim, w gminie Siewierz.Wieś biskupstwa krakowskiego w księstwie siewierskim w końcu XVI wieku[1].We wsi znajduje się kościół, szkoła podstawowa i gimnazjum, przychodnia i szpital, a także boisko; swą siedzibę ma tu klub piłkarski KS Niwy Brudzowice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1357r. ( zdjęcie ze strony Parafii w Brudzowicach)

Znalezione obrazy dla zapytania wojkowice kościelneWojkowice Kościelne – wieś i sołectwo w Polsce położone w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Siewierz. W latach 1973–1975 miejscowość była siedzibą gminy Wojkowice Kościelne. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.Nazwa miejscowości notowana była w formach Woycowicz (1325-27), Woykowycze Kosczelne (1470-80), Woykowice (1787), Woykowice Kościelne (1827). Jest to nazwa patronimiczna od nazwy osobowej Wojek, która jest skróceniem od imion złożonych typu Wojciech."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz